Nu är den första standarden för snabbdrogtester publicerad av Svenska institutet för standarder (SIS) genom kommittén SIS/TK 609. Arbetet, som leds av MHF, syftar till att höja säkerheten och kvaliteten på snabbtester för droganalyser av saliv och urin. Dessa tester används brett inom exempelvis företagshälsovård, skola, polis och vård, men har tidigare varierat i tillförlitlighet.

Den nya standarden fokuserar på att säkerställa hög specificitet och sensitivitet, samt att resultaten bättre ska överensstämma med validerade laboratorieanalyser. Detta minskar osäkerhet och kostnader, samtidigt som det stärker patientsäkerheten och rättssäkerheten.

Kommittén, med aktörer som Karolinska Universitetssjukhuset och Trafikverket, har hittills gett ut tre standarder. Nästa standard för salivtester är nu i slutfasen.

– Vi på MHF är stolta över att driva detta viktiga initiativ för säkrare drogtester, säger Lars-Olov Sjöström, ordförande för SIS/TK 609.

Vill du veta mer? Kontakta projektledare Pernilla Andrée på pernilla.andree@sis.se eller besök SIS webbplats.

#Drogtester #Standardisering #MHF #Patientsäkerhet #Rättssäkerhet 🚦💉📈